Спортивне харчування: користь і шкода

Спортивне харчування: користь і шкода

Нещодавно спортивне харчування перестало бути нішевим продуктом, який вживають тільки бодібілдери. Зараз диво-паливо для організму у вигляді гелів, таблеток, порошків заповнює полиці спеціалізованих і інтернет-магазинів, активно вриваючись у раціон спортсменів і не тільки. Давайте подивимося, добре це чи погано. А також поговоримо, що, кому, коли й навіщо варто вживати.

Основні різновиди спортивного харчування

Для початку розберемося, які взагалі існують види спортивного харчування.

Протеїн (білок)

Це найпопулярніша фітнес-добавка, необхідна для ефективного росту м’язів і спалювання жирів. Для нарощування м’язової маси вживати протеїн варто до тренування. А доза білка після занять у залі допоможе відновити сили і посприяє поліпшенню травлення.

Амінокислоти

Це, власне, те, з чого складається білок. Існує декілька видів амінокислот, і кожна має індивідуальний вплив на організм, наприклад, допомагає в розвитку м’язів, нормалізації психічного стану, метаболізму й роботи нервової й репродуктивної системи, у разі безсоння, хімічних залежностей та ін.

Гейнери

Основним елементом цих добавок є вуглеводи, третю частину займає протеїн і ще трохи — вітаміни, жирні кислоти і мінерали. Гейнери вживають для відновлення сил після виснажливих вправ.

Жироспалювачі

Здебільшого використовують 3 види цих добавок: для посилення активності, для поліпшення метаболізму і для скорочення кількості засвоюваних калорій і вуглеводів.

Енергетики

Цю добавку вживають переважно у вигляді високовуглеводних напоїв, основою яких є природні стимулятори (наприклад, кофеїн) з додаванням мінералів, амінокислот та вітамінних комплексів.

Вітамінно-мінеральні комплекси

Можуть бути різні варіанти залежно від бажаного ефекту: для поліпшення харчових процесів, сну, імунітету. Серед них дуже популярним є Omega-3, який часто використовують навіть не спортсмени, якщо існують проблеми із серцево-судинною системою і для загального оздоровлення.

 

Основні протипоказання

Перед початком вживання спортивного харчування рекомендуємо проконсультуватися з лікарем і обов’язково звернути увагу на склад фітнес-добавок, які збираєтеся купувати. Існує певний стійкий набір протипоказань щодо вживання спортивного харчування. Наприклад, у разі проблем зі шлунково-кишковим трактом, нирками й печінкою утримайтеся від використання амінокислот і білка в значних дозах. Енергетики, у зв’язку з вмістом стимуляторів, не можна вживати, якщо ви маєте збої в роботі серцево-судинної системи. Гейнери та інші високовуглеводні добавки категорично не рекомендуємо людям, які мають гормональні проблеми, зокрема діабетикам.

Крім того, одним із протипоказань для застосування спортивного харчування може бути алергія на його компоненти та інші індивідуальні особливості організму.

Як правильно вживати спортивне харчування

Існує кілька базових правил, яких ми рекомендуємо дотримуватися, як аксіом:

  1. Не перевищувати визначені для вас дози;
  2. Вибирати якісні продукти від перевірених виробників.;
  3. Уважно читати інструкцію до препарату;
  4. Вживати спортивне харчування за графіком, підлаштовуючись під тренування;
  5. Приймати фітнес-добавки як додаток до нормальної здорової їжі;
  6. Обов’язково робити паузу після 3-х місяців вживання спортивного харчування;
  7. Використовувати по одному продукту певного виду одного типу дії;
  8. Дотримуватися правил комбінації різних видів спортивного харчування.

Наприклад, протеїн можна вживати разом з амінокислотами й гейнерами, останні комбінуються з комплексами вітамінів і мінералів. Жироспалювачі можна використовувати разом із протеїном і амінокислотами, щоби зберігати м’язову масу, або з L-карнітином, щоб активізувати процеси жиросжигания.

Чи можна приймати спортивне харчування для схуднення?

Деякі види фітнес-добавок дійсно допомагають позбавитися зайвої ваги. У першу чергу, це жироспалювачі. Завдяки своєму складу, вони впливають на поліпшення метаболізму й руйнування жирових тканин. Також ефективними будуть протеїн і амінокислоти. Крім того, під час інтенсивного схуднення корисно додавати в раціон вітаміни й комплекси мінералів.

Гейнери та енергетики не підійдуть, якщо хочете скинути зайву вагу, через високий вміст вуглеводів.

Як уникнути негативних наслідків вживання?

Спортивне харчування матиме позитивний вплив на фігуру і стан організму без побочних ефектів, якщо слідувати правилам, викладеним вище. У разі появи перших симптомів негативної дії препаратів на організм слід перестати їх використовувати й за необхідності пройти обстеження в лікаря.

Головне — пам’ятайте, що жоден найкрутіший препарат не принесе результат, якщо його вживання не супроводжуватиметься заняттями спортом. М’язи самі не виростуть, а жирові клітини не спаляться. Тому запрошуємо вас на групові заняття та тренування в Гран Прі. Розклад занять і вартість абонементів ви зможете дізнатися на нашому сайті.

Назад Вперед
Go top